Cursuri de taoism pentru incepatori

Hex. 63 cu linie 6 si Hex. 37
28 mai, 2016 07:01
Salut , daca ma poate ajuta cineva cu o interpretare mai buna . E vorba de o relatie sentimentala . Dupa mult balamuc , a avut loc o despartire . intrebarea mea a fost ceva de genu : "Care este viitorul meu cu ...X ?" . Sunt nelamurit cu prima hexagrama 63 , mai ales cu linia 6 (de sus). A doua hexagrama este oarecum evidenta . Ce intrebari as putea pune legate de acelasi subiect ? Precizez faptul ca am pus o intrebare asemanatoare si am primit aceleasi hexagrame 63.6 si 37 . E posibil ca raspunsul dat la intrebare sa fie de fapt dorinta intiparita din subconstientul meu ? Sper ca ma puteti ajuta cu o parere . Eventual pot da mai multe detalii legate de subiect . Va multumesc anticipat smiling smiley
Re: Hex. 63 cu linie 6 si Hex. 37
29 mai, 2016 10:56
Forumul nostru nu ofera servicii gratuite de interpretare ci doar sugestii la interpretarea forumistilor sau, in cazul celor care au urmat cursurile noastre, ajutor mai consistent. Solutia pentru dv este fie sa urmati cursul de I Ching, fie sa solicitati o consultatie online, platita. Daca aveti insa propria dv interpretare a raspunsului oracolului la intrebarea pusa puteti sa o postati aici si noi va ajutam cu sugestii.
Re: Hex. 63 cu linie 6 si Hex. 37
29 mai, 2016 03:46
Cred ca stiu sa folosesc I Ching destul de bine si contemplez la intrebari inainte sa le adresez oracolului . De curs nu cred ca am nevoie , stapanesc destul de bine metoda aruncarii monedelor si calculul liniilor .
Interpretarea mea la problema ar fi asa : Hex. 63 cu linia 6 spune despre faptul ca nu s-au consumat emotiile negative din trecut si momentan nu este cazul de o unire , dar pot sa perseverez , sa evoluez si indiferent care ar fi rezultatul final sa am lectia invatata . In timp ce Hex. 37 indica o posibila impacare pe viitor . O sugestie ar fi binevenita , va multumesc pentru interes smiling smiley
Re: Hex. 63 cu linie 6 si Hex. 37
29 mai, 2016 09:14
Hex 37 vorbeste despre familie dar in mod special atentioneaza ca este favorabila actiunea femeii!!!

Hex 63/6 anunta ca s-a depasit o limita - apa trece de cap - comentariul trasaturii spune multe:

Quote

His action is violent and perilous, like that one attempting to cross a ford, and being plunged overhead into the water (Legge).

Trage concluziile care se impun.
Re: Hex. 63 cu linie 6 si Hex. 37
30 mai, 2016 03:31
Limita s-a depasit de mult .Dar simt asa... ca persoana se va intoarce candva la mine , pentru ca a mai facut-o odata . Este de preferat sa o las pe ea sa aibe initiativa ? Si cuvantul "water" din explicatia liniei , poate face referire si la apa ca forma de relief ? ( precizez ca in realitate ne desparte oceanul ) .Am observat ca I Ching poate raspunde si pe mai multe "voci" . De obicei consult mai multe versiuni ale oracolului . Pana in prezent nu am apelat la varianta lui Legge smiling smiley
Re: Hex. 63 cu linie 6 si Hex. 37
31 mai, 2016 11:28
dandaniel a scris:
-------------------------------------------------------
> Limita s-a depasit de mult .Dar simt asa... ca
> persoana se va intoarce candva la mine , pentru ca
> a mai facut-o odata . Este de preferat sa o las pe
> ea sa aibe initiativa ?

Da, femeia trebuie sa aiba initiativa.

> Si cuvantul "water" din
> explicatia liniei , poate face referire si la apa
> ca forma de relief ? ( precizez ca in realitate ne
> desparte oceanul ) .Am observat ca I Ching poate
> raspunde si pe mai multe "voci" .

Asa e. Practic nu exista limitare in interpretarea oracolului.

> De obicei
> consult mai multe versiuni ale oracolului . Pana
> in prezent nu am apelat la varianta lui Legge smiling smiley

Asta este cea mai buna solutie. Despre Legge, mi se pare ca e traducerea cea mai buna din peste aprox. 20 de versiuni.
hexagrama 37
10 august, 2016 03:45
Am pus o intrebare, daca e bine sa merg azi la bazinul de inot, fiind racita dupa intoarcerea dintr-o calatorie, din cauza diferentei de termperatura. Mi-a aparut hexagrama 37, cu schimbari pe randurile 1,3, si 5 si a doua hexagrama a fost 23. Am fost sfatuita de cei din jur ca poate ar fi bine sa nu merg azi, fiind si vremea de dimineata mai racoroasa. Nu am mers pana la urma, sperand ca maine sa fie mai ok cu raceala mea si cu vremea. Concluzia hexagramei 23 pare sa fie ca nu se poate face nimic? "Nothing can be done. Just stop and wait (the change of the current conditions)." am citit la: http://www.taopage.org/iching/iching_j.html
Re: hexagrama 37
10 august, 2016 06:25
Sincer nu vad cum se aplica H 37 cu respectivele trasaturi la intrebarea despre mersul la bazin! Nu-mi pare nimic comun in raspuns cu intrebarea. H vorbeste despre regulamente si reglementari foarte stricte, dar bine venite si despre un alt tip de abordare, de "sus",
Quote

The fifth NINE, undivided, shows the influence of the king extending to his family. There need be no anxiety; there will be good fortune.
Totul se refera la familie sau in cadru mai larg la asociatie sau grup de interese structurat piramidal. Undeva e probabil o greseala sau ati mai avut ceva in cap cind ati pus intrebarea. Contextul este incomplet precizat... asa ca nu pot sugera nimic...

De altfel si intrebarea e cam... nepotrivita. Daca stiti ca sinteti racita, cum puteati intreba daca e bine sa mergeti la bazin? Poate ca "reglementarile" fac aluzie la mai multa seriozitate cind lucrati cu I-ching.
Re: hexagrama 37
10 august, 2016 09:34
admin a scris:
-------------------------------------------------------
> Sincer nu vad cum se aplica H 37 cu respectivele
> trasaturi la intrebarea despre mersul la bazin!
> Nu-mi pare nimic comun in raspuns cu intrebarea. H
> vorbeste despre regulamente si reglementari foarte
> stricte, dar bine venite si despre un alt tip de
> abordare, de "sus",
Quote

The fifth NINE,
> undivided, shows the influence of the king
> extending to his family. There need be no anxiety;
> there will be good fortune.
Totul se
> refera la familie sau in cadru mai larg la
> asociatie sau grup de interese structurat
> piramidal. Undeva e probabil o greseala sau ati
> mai avut ceva in cap cind ati pus intrebarea.
> Contextul este incomplet precizat... asa ca nu pot
> sugera nimic...
>
> De altfel si intrebarea e cam... nepotrivita. Daca
> stiti ca sinteti racita, cum puteati intreba daca
> e bine sa mergeti la bazin? Poate ca
> "reglementarile" fac aluzie la mai multa
> seriozitate cind lucrati cu I-ching.


Va multumesc pentru raspuns. De aceea am si intrebat, nu prea vedeam legatura hexagramei 37 din ce am citit despre ea cu intrebarea. Nu mi-am dat seama ca am pus o intrebare nepotrivita...
Re: hexagrama 37
10 august, 2016 10:25
anna_irina a scris:
-------------------------------------------------------
> admin a scris:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Sincer nu vad cum se aplica H 37 cu
> respectivele
> > trasaturi la intrebarea despre mersul la bazin!
> > Nu-mi pare nimic comun in raspuns cu intrebarea.
> H
> > vorbeste despre regulamente si reglementari
> foarte
> > stricte, dar bine venite si despre un alt tip
> de
> > abordare, de "sus",
Quote

The fifth NINE,
> > undivided, shows the influence of the king
> > extending to his family. There need be no
> anxiety;
> > there will be good fortune.
Totul se
> > refera la familie sau in cadru mai larg la
> > asociatie sau grup de interese structurat
> > piramidal. Undeva e probabil o greseala sau ati
> > mai avut ceva in cap cind ati pus intrebarea.
> > Contextul este incomplet precizat... asa ca nu
> pot
> > sugera nimic...
> >
> > De altfel si intrebarea e cam... nepotrivita.
> Daca
> > stiti ca sinteti racita, cum puteati intreba
> daca
> > e bine sa mergeti la bazin? Poate ca
> > "reglementarile" fac aluzie la mai multa
> > seriozitate cind lucrati cu I-ching.

>
> Va multumesc pentru raspuns. De aceea am si
> intrebat, nu prea vedeam legatura hexagramei 37
> din ce am citit despre ea cu intrebarea. Nu mi-am
> dat seama ca am pus o intrebare nepotrivita...

Omului modern ii vine greu sa creada ca o carte poate fi mai mult decit o carte. Ca o carte oraculara cum e I-ching poate avea vreo importanta reala in viata reala. Chiar daca o studiaza si o consulta, o face cu mare reticenta si chiar lipsa de respect. Trebuie atunci sa ne imaginam ca in locul unei carti avem un Savant de renume mondial, un om de care lumea cind aude tremura. Savantul, pentru noi, are renumele Demonului din I-ching. Pentru ca noi nu mai credem in fortele invizibile pe care le-am botezat Legi ale Naturii. Dar fortele astea exista si nu sint nicidecum abstracte ca in fizica moderna. In H 37 pe locul 5 aflam ca avem de-a face cu o relatie speciala, cu un soi de rege. Deci o forta suprema, celesta, care isi revarsa iubirea (atentia) asupra noastra. E de meditat.
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri