Anonim
lasati problemele la usa
20 ianuarie, 2009 03:28
Recent am citit pe un blog al unui calugar roman de buddhism (asa se intituleaza el) citeva reguli atunci cind intri in dojo. Una din ele spunea ca trebuie sa lasam grijile si problemele zilnice afara. Am scris si eu pe blog si am spus ca daca lasam grijile afara e ca si cum am merge la un pahar cu un prieten, sau la un film, teatru sau chiar am dormi. La ce bun sa mai mergi in dojo?

Ideea era ca in dojo intri ca sa inveti dharma, disciplina respectiva. Buuun, inveti, dar nu cumva ca o planta crescuta intr-o sera? La fereala de griji nu inseamna la fereala de Real? Si, revenind la simbolul plantei din sera, ati observat desigur ca gustul legumelor din sera este atenuat, ca ele isi pierd proprietatile, ca devin fade etc. Pastrind proportiile, invatatura in regim de fereala oare ce valoare (eficienta) mai are?

Sa nu va mire aceste intrebari - ele sint la ordinea zilei. Oamenii sustin sus si tare ca urmeaza o disciplina spirituala si din acel moment au pretentia sa lasam la usa problemele. Adica ceea ce trebuie prelucrat prin disciplina respectiva, ceea ce ne face viata amara.
Re: lasati problemele la usa
08 februarie, 2009 01:09
Ati ridicat o problema interesanta. Intr-adevar, prin simplul fapt de a nu privi spre problema, asta nu inseamna ca ea nu mai exista sau ca se va rezolva... A inchide ochii in fata realitatii asta cam seamana a reprimare, nu?
Pe de alta parte, multe din problemele noastre sunt iluzorii, dar si asa, doar confruntandu-te cu "realitatea" lor ai sansa sa intelegi de ce natura sunt ele...De fapt, iluzorie este chiar fuga de probleme, nu cred ca se poate asa ceva ... le luam cu noi oriunde am merge ... ma refer la faptul ca psihicul nostru mai are si alte straturi decat cele de care suntem constienti ...
Intr-adevar, aceasta boala a "ferelii de griji" are uneori pretentii de disciplina spirituala...

Dar deja imi dau seama ca gresesc intr-un punct esential...

" 5.
Natura n-are preferinte,
Considera totul cu egalitate.
Tot asa înteleptul n-are preferinte pentru nimeni,
Pentru el, toti sunt priviti în egala masura.

Universul este nesfârsit, în el se gaseste totul.
Cu cât misca mai mult, cu atât mai mult este produs.

Prea multa vorba duce la oboseala.
Mai bine se pastreaza calea de mijloc."

...Daca eu ii prefer doar pe cei care gandesc la fel ca mine, daca sunt partinitor,daca am preferinte pt anumite idei (chiar daca acestea sunt propriile idei)... probabil ca sunt deja departe de tao ... sau nu sunt?
Anonim
Re: lasati problemele la usa
08 februarie, 2009 01:18
Intr-adevar iluzorie este fuga de probleme pentru ca ele tot exista undeva in inconstient. Ascetii crestini au dat nas cu ele chiar si in zonele cele mai ferite, in izolare totala. Viata este probleme sau suita de probleme - unele rezolvabile, altele nu. Problemele sint chiar esenta vietii.

Referitor la intrebarea ta din final - inteleptul este ca si tao, nepartinic, dar numai atunci cind a atins vidul total. Spre asta tindem toti. Pina atunci insa el este ca noi toti - poate putin mai ... intelept. Nu difera cu nimic decit ca optiunile sale sint mai "inspirate".

Mario a scris:
-------------------------------------------------------
> Ati ridicat o problema interesanta. Intr-adevar,
> prin simplul fapt de a nu privi spre problema,
> asta nu inseamna ca ea nu mai exista sau ca se va
> rezolva... A inchide ochii in fata realitatii asta
> cam seamana a reprimare, nu?
> Pe de alta parte, multe din problemele noastre
> sunt iluzorii, dar si asa, doar confruntandu-te cu
> "realitatea" lor ai sansa sa intelegi de ce natura
> sunt ele...De fapt, iluzorie este chiar fuga de
> probleme, nu cred ca se poate asa ceva ... le luam
> cu noi oriunde am merge ... ma refer la faptul ca
> psihicul nostru mai are si alte straturi decat
> cele de care suntem constienti ...
> Intr-adevar, aceasta boala a "ferelii de griji"
> are uneori pretentii de disciplina spirituala...
>
> Dar deja imi dau seama ca gresesc intr-un punct
> esential...
>
> " 5.
> Natura n-are preferinte,
> Considera totul cu egalitate.
> Tot asa înteleptul n-are preferinte pentru
> nimeni,
> Pentru el, toti sunt priviti în egala masura.
>
> Universul este nesfârsit, în el se gaseste
> totul.
> Cu cât misca mai mult, cu atât mai mult este
> produs.
>
> Prea multa vorba duce la oboseala.
> Mai bine se pastreaza calea de mijloc."
>
> ...Daca eu ii prefer doar pe cei care gandesc la
> fel ca mine, daca sunt partinitor,daca am
> preferinte pt anumite idei (chiar daca acestea
> sunt propriile idei)... probabil ca sunt deja
> departe de tao ... sau nu sunt?
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri