o abordare taoista a interpretarii viselor?
01 mai, 2015 03:52
Ar fi posibila? Am citit unele astfel de interpretari. Ar fi interesant de abordat intr-un curs viitor, zic eu. Doar o sugestie.
Re: o abordare taoista a interpretarii viselor?
01 mai, 2015 04:28
anna_irina a scris:
-------------------------------------------------------
> Ar fi posibila? Am citit unele astfel de
> interpretari. Ar fi interesant de abordat intr-un
> curs viitor, zic eu. Doar o sugestie.

Este de urmarit pentru ca exista parca la Lieh-tzu asa ceva. Pe de alta parte, nu am avut nicio solicitare pe acest subiect pina acum. Despre vis este insa celebra parabola a lui Chinag-tzu cu fluturele. Totusi acolo nu este vorba in mod special de interpretarea viselor.
Re: o abordare taoista a interpretarii viselor?
02 mai, 2015 10:36
Multumesc pentru raspunsuri. Imi inchipuiam ca e mai vast tratat subiectul din ce citisem pe net.
Par tentante cursurile, ma gandesc sa ma inscriu, poate sa incep cu I-ching fiindca am auzit ca il folosea si Jung. Sa vad daca rezonez macar putin cu filozofia de viata a unei alte culturi...
Re: cursul I Ching
03 mai, 2015 03:36
anna_irina a scris:
-------------------------------------------------------
> Multumesc pentru raspunsuri. Imi inchipuiam ca e
> mai vast tratat subiectul din ce citisem pe net.
> Par tentante cursurile, ma gandesc sa ma inscriu,
> poate sa incep cu I-ching fiindca am auzit ca il
> folosea si Jung. Sa vad daca rezonez macar putin
> cu filozofia de viata a unei alte culturi...


I Ching nu este propriu-zis o filozofie de viata. Este la propriu un oracol pe care il folosea si Carl Jung, ca si psihoterapeutii de formatie jungiana. Jung a studiat si practicat temeinic I Ching - l-a cunoscut pe Richard Wilhelm, traducatorul german al cartii, cu care a avut discutii productive - i-a compus o introducere vasta unde vorbeste despre teroia arhetipurilor ca ilustrare a hexagramelor. A inspirat traducerea engleza Wilhelm/Baynes etc. Nu stiu daca avem actualizat cursul in limba romana dar sigur cel in engleza este actualizat si mai cuprinzator (cu mai multe exemple de interpretare). Daca vreti, va inscriu gratuit la cel in engleza. Trimiteti adresa de email pe care vreti sa primiti lectiile la valistoica@taoismonline.org.
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri