Bun venit! Intra Inregistreaza-te

cautare avansata

Societatea este o bombă

Societatea este o bombă
18 martie, 2011 10:28
Sunt foarte multe ideologii care propovăduiesc un echilibru între putere și libertate. Sunt foarte multe ideologii care urmăresc un echilibru luînd prin abuz putere de la cei puternici și forțând tot prin abuz pe cei slabi să devină mai puternici. Astfel se crează o societate sub presiune și de fapt se crează o bombă.

Eu nu mă pricep deloc la taoism, dar pare să susțină ideea unui sistem oscilant al puterii și libertății, iar asta cred că e cea mai înțeleaptă opțiune.

Dacă lucrurile stau așa, eu mă tem că taoismul are enorm de mulți dușmani. Știința economică capitalistă propovăduiește o societate sub o astfel de presiune. Sistemul de învățământ la fel. Religia creștină, proorocește că Pământul va arde cu tot ce este pe el, iar teascul mâniei Lui Dumnezeu va fi călcat și sângele va fi până la zăbalele cailor.

Orice competiție este o competiție eliminatorie. În jocurile sportive, competițiile se restartează la scorul de zero - zero de foarte multe ori, însă sistemul economic capitalist, urmărește un echilibru sub presiune care crește inevitabil și tot crește.

Oare cât timp mai avem la dispoziție să putem ignora aceste realități? Iar dacă nu le-am mai ignora, asta ar putea schimba ceva? Mă tem că lipsa ignoranței în niciun caz nu se mai poate numi înțelepciune, cel mult se poate numi cinism.

Sper ca într-o zi să îmi pot găsi niște aliați în taoism, asta dacă taoismul reprezintă ceea ce eu mi-aș dori să reprezinte. Eu sunt înteresat de taoism doar de câteva zile și deocamdacă cunosc doar câteva generalități care par a fi încurajatoare.
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri