Bun venit! Intra Inregistreaza-te

cautare avansata

Re: Hex 38 -> 35

Cursuri de taoism pentru incepatori

Hex 38 -> 35
18 iulie, 2021 03:34
Momentan sint in cautarea unui post pentru practica. Pana la sfarsitul lunii octombrie ar fi bine sa gasesc un post. Deci m-am gandit ca poate oracolul ma poate ajuta cu cateva sfaturi utile. Situatia e una cam delicata, adica intr-o tara straina nu e usor sa-ti gasesti un post. Ai de-a face cu tot felul de piedici, mai mult sau mai putin vizibile.

Intrebarea mea a fost: Voi obtine un post pentru practica ? (trebuie sa spun ca am facut o mica eroare in timp ce consultam oracolul; in timp ce selectam betisoarele, am uitat unde eram cu selectatul lor, la un moment dat, si am luat-o de la capat, dar nu cred ca e asa de grav..)

Ma gandesc pe viitor sa mai pun si alte intrebari, poate mai concrete. Momentan numai asta mi-a trecut prin minte.

Oracolul mi-a raspuns cu hexagrama 38 Opozitia : am citit de pe site : https://forum.taoismonline.xyz/docs/iching/38.htm interpretarea ei. Cu doua modificari pe pozitiile 1 si 2 hex 38 in hex 35 Progresul.

Prima trasatura care se modifica la hex 35 spune: Prima trăsătură, continuă, arată că pentru subiectul [trăsăturii] ocazia de remuşcare va dispare. El şi-a pierdut caii, dar să nu-i caute; ei se vor reîntoarce singuri. Dacă se întîlneşte cu oameni răi, el nu va greşi comunicînd cu ei.
Ca sfat: Nu alerga după prieteni. Negociază cu rivalii.

A doua trasatura:
A doua trăsătură, continuă, îl arată întîlnindu-şi ca din întîmplare stăpînul. Nu va fi eroare.
Întîlneşte-l pe o cale mai puţin obişnuită.

Deci in momentul de fata lucrurile nu arata prea bine pentru mine si am un sentiment ca vor deveni mai complicate daca nu voi intreprinde ceva. Primesc numai refuzuri si numai o singura daca am fost foarte aproape de a obtine un post.
De aceea prima trasatura de la hex 35 care spune:
Prima trăsătură, întreruptă, ne arată pe unul doritor să înainteze, şi în acelaşi timp ţinut sub control [respins].

deci se potriveste perfect cu situatia mea din prezent.

A patra trăsătură, continuă, îl arată cu aparenţa de a înainta, dar ca o marmotă. Oricît ar fi de ferm şi corect, poziţia este primejdioasă.

Ca sfat mi se recomanda sa urmez alte cai:
Există şi alte căi, mai întortocheate de a atinge ţelul propus. Lucrurile sînt mai delicate.

Din amandoua hexagrame mi-a aparut ideea in minte cum ca ar trebuie sa urmez o cale mai putin obisnuita. Poate ar trebui sa meditez mai mult si sa ma gandesc ce as mai putea face, sa apuc lucrurile si dintr-un alt unghi..

Ce parere aveti, unde bat ele ?

Raportat la situatia mea, e clar ca ma aflu intr-o pozitie dificila si probabil ca voi avea multe obstacole de trecut.
19 iulie, 2021 03:49
Sorin a scris:
-------------------------------------------------------

>
> Ce parere aveti, unde bat ele ?
>
> Raportat la situatia mea, e clar ca ma aflu intr-o
> pozitie dificila si probabil ca voi avea multe
> obstacole de trecut.

1. Conteaza daca ai reluat procedura.
2. Intrebarea nu este bine formulata. E mult prea generala.
3. Solutia vine de unde nu te astepti.
4. La hexagrama urmatoare se citeste doar judecata.
5. Acolo unde esti nu exista fortele de munca?
15 septembrie, 2021 09:03
Am primit inca o invitatie la un interviu, al treilea. M-am gandit sa intreb oracolul: Voi primi postul de practica la urmatorul interviu ? Am intrebat cu gandul ca, oricare ar fi raspunsul da sau nu , pozitiv sau negativ, poate ma ajuta sa observ unde gresesc. Deci cu gandul sa extrag cateva sfaturi de la oracol care m-ar ajuta sa am succes la urmatorul interviu. Daca intrebarea nu e bune, mai am timp pana luni, 20.09 cand are loc interviul sa mai intreb odata.

Am primit ca raspuns hex 9 cu modificare pe liniile 1, 2 si 5 care se transforma in hex 52.
Prima hexagrama descrie succes insa limitat si in perspectiva o dezvoltare pozitiva a evenimentelor. Pozitia minoritara (asa cum si titlul hexagramei e) poate duce la unele rezultate, dar nu este suficient de puternica. Este recomandabil a se cauta alte solutii care sa intareasca pozitia si sa permita un control real al situatiei.
Undeva se recomanda reluarea studiilor, ceea ce se potriveste perfect in situatia mea actuala, deoarece interviul este unul know-how, deci verificare a cunostintelor.

Din pacate nu am al doilea volum al cartii ca sa pot citi si despre hex 52. Am gasit o carte in lb romana foarte interesanta despre Cartea Schimbarilor, e o recomndare de la voi de pe site.

Pe de alta parte, hex 52 ma baga in ceata. Judecata zice: Cînd repaosul cuiva este ca cel al spatelui, şi-şi pierde conştiinţa de sine; cînd mergînd prin curtea sa el nu mai vede pe nimeni în ea - nu va fi eroare.

Mai pe limba noastra moderna nu prea am gasit nimic..
07 octombrie, 2021 09:54
Nu a mers bine.
07 octombrie, 2021 10:19
Era clar din raspuns. Citeste primele 2 trasaturi in versiunea Wilhelm. Iar hex finala te sfatuieste sa-ti scoti din cap gindurile la acest interviu.
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri