Bun venit! Intra Inregistreaza-te

cautare avansata

Hex 6 si hex 35

Cursuri de taoism pentru incepatori

Hex 6 si hex 35
27 februarie, 2017 12:56
Am intrebat oracolul in legatura cu mutarea mea.

Ce se va intampla daca ma voi muta ? de unde sint acum, intr-un alt loc.

Mi-a raspuns prin hex 6 cu modificari pe linii 2 si 5 care s-a transformat in hex 35.

In hex 6 arata Sung care insemna Conflict - va fi clar un conflict dur daca plec din acest loc.

Dar ceea ce vreau sa inteleg este cum sa evit sau cumva sa minimalizez acest conflict, cred ca in liniile 2 si 5 imi explica, dar nu imi sint clare.

Linia 2 scrie: Nine in the second place means: One cannot engage in conflict; One returns home, gives way. The people of his town, Three hundred households, Remain free of guilt.

One cannot engage in conflict: aici e problema, pt ca daca astept pana cand pot pleca, adica pana sa am resursele, clar va fi un conflict, unul periculos.Mai mult, cred ca as prefera sa mai stau in acest loc, ca sa evit o cearta si urmarile ei periculoase.

Apoi comentariul la linia 2 de zice: In a struggle with an enemy of superior strength, retreat is no disgrace. Timely withdrawal prevents bad consequences.

Ca sa zic asa, din unele puncte de vedere ma pot considera inferior in aceste circumstante, de aceea cred ca cel mai bine ar fi sa evit conflictul si SA PLEC mai repede, dar ramane de vazut daca voi avea resursele necesare ca sa o fac.

Comentariu lui Legge la linia 2 scrie: That the subject of the line should retire to so insignificant a place is further proof of his humility - cu alte cuvinte, plecarea si evitarea conflictului dintr o pozitie inferioara - humility, o solutie.

Tot in comentiriu exista un avertisment clar:NU intra in conflict, ceea ce imi si doresc -
If, out of a false sense of honor, a man allowed himself to be tempted into an unequal conflict, he would be drawing down disaster upon himself.

Apoi vine sfatul in asemenea situatii: In such a case a wise and conciliatory attitude benefits the whole community, which will then not be drawn into the conflict - de aici inteleg ca, CHIAR daca nu voi avea incotro, sa nu agit apele mai mult decat sint.

Linia 5 scrie, care la inceput mi se parea cumva ciudaa, deoarece il arata pe subiect favorabil in orice circumstanta -
The fifth NINE, undivided, shows its subject contending; and with great good fortune.

Line 5 has every circumstance in favour of its subject.

Dar in linia 2 Legge scrie: But his strength is weakened by, being in an even place, and he is no match for his correlate in line 5, and therefore retreats.

Deci nu se leaga unul cu celalalt.


In final hex 35, judecata: Legge -
Contentions over the essentials of life. Sung intimates how, though there is sincerity in one's contention, he will yet meet with opposition and obstruction; but if he cherish an apprehensive caution, there will be good fortune, while, if he must prosecute the contention to the bitter end, there will be evil. It will be advantageous to see the great man; it will not be advantageous to cross the great stream.

Cu toata sinceritatea care va fi , opozitie si probleme vor fi.Se pare ca daca voi insista pe cearta si voi continua asa situatia va fi foarte grea.

Dar cine sa fie Great Man ? Si ce sa fie great stream ? Se pare ca va trei sa invat sa inot mai intai..


Orice parere e bine venita, imi cer scuze daca mesajul e putin intortocheat, dar scriu pe telefon.
Re: Hex 6 si hex 35
27 februarie, 2017 08:52
Great man este omul nobil, de fapt aici e vorba de un expert, cum e I Ching. In anumite situatii e bine sa te adresezi unuia care stie sau care poate (cum e cazul unui avocat sau expert criminalist etc.). The stream face parte din expresia este avantajos (sau nu este) sa treci marile ape, adica sa intreprinzi ceva la scare mare, o actiune importanta etc.

Hexagrama 35, Progresul, spune:
In Zin we see a prince who secures the tranquillity (of the people) presented on that account with numerous horses (by the king), and three times in a day received at interviews.

E din nou vorba la a apela la cineva (printul) care sa te ajute intr-un fel sau altul dar pe are il remunerezi (caiii).

Per total nu poti face fata situatiei si vei renunta la pretentiile tale (contestatie). E bine sa ai un sfatuitor sau chiar un intermediar. Poate ca in situatia data exista cineva care ar avea influenta necesara si care sa intervina in mod benefic. Daca e vorba de un contract sau ceva de genul, pate fi un functionar public, judecator, avocat etc.
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri