Cursuri de taoism pentru incepatori

hexagrama 29
19 octombrie, 2016 08:39
Din ce am citit despre hexagrama 29, de la http://www.taopage.org/iching/iching_j.html, aceasta inseamna pericol, si ca, daca tratam situatia cu intelepciune si calm, s-ar putea gasi o rezolvare?
Ce ar mai trebui sa stim despre situatiile care ni se incadreaza in hexagrama 29?
Re: hexagrama 29
19 octombrie, 2016 05:35
Poti citi prezentarea lui Wilhelm care este mai complexa - gasesti copii in engleza si franceza pe Net.
In general e vorba de pericol dar si in sensul de dificultate, de situatie generala care nu permite o dezvoltare ampla a ceva sau un rezultat pozitiv complet. O situatie in care ar trebui sa te multumesti numai cu jumatati de masura... Sfatul este sa-ti tii cumpatul, sa nu te pierzi cu firea...
Re: hexagrama 29
19 octombrie, 2016 11:53
Multumesc pentru raspuns. Era o intrebare despre rezultatul unor analize generale, de rutina. Hexagrama 5 se transforma in 29.
Re: hexagrama 29
22 octombrie, 2016 05:36
Se potriveste cred rezultatul cu ceea ce spune hexagrama. Nu m-a ingrijorat rezultatul pentru ca era cumva de asteptat. Azi oricine indiferent de varsta are colesterolul putin crescut. Cred ca e de fapt o moda, sa vanda niste medicamente. Dupa cum se mai spune ca poate ar trebui reconsiderate valorile, poate acestea putin crescute sunt de fapt cele normale.
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri