Bun venit! Intra Inregistreaza-te

cautare avansata

taoism esuat

Anonim
taoism esuat
26 ianuarie, 2009 03:05
Este indiscutabil ca taoismul este esuat azi intre 2 poli: academism si ocultism.
Fie ne este livrat de sinologi si face figura de materie muzeistica. Fie de ocultisti dubiosi si devine un limbaj pretentios si de multe ori absurd sau chiar stupid. Taoismul este astfel mort!

Iata de ce nu ne imbie anuntul ca a luat fiinta o societate romana de studii taoiste. De pe site-ul societati desprindem pasajul simptomatic:

Quote

Studiul neconfesional asupra fenomenului daoist (texte, practica), în cadru academic, cu colaborarea unor cercetatori si profesori din domeniul studiilor daosite, a unor sinologi, antropologi etc.



Editat de 1 ori. Ultima editare la 27/04/2009 09:32 by JY.
Re: taoism esuat
08 februarie, 2009 01:15
Foarte adevarat, academicianul este unul care esueaza in taoism(aproape prin definitie)... pt ca mintea plina nu poate sa cunoasca vidul - asta este aproape tautologic -
Sa-mi fie iertat, insa dupa mine, marele pericol sunt de fapt cei din esalonul doi... adica "subacademicieni" - si acestia au impresia ca le stiu pe toate, insa in plus, au si pretentia de a fi practici, desi nu sunt ... Aceasta categorie o intalnesti pretutindeni, aproape se confunda cu cealalta extrema ( "ocultismul" ) ... pt. ca toti au pretentia de a fi "practici" dar daca incerci sa vezi si unde duce "practica" lor, te ia durerea de cap... smiling smiley
Anonim
Re: taoism esuat
08 februarie, 2009 01:25
Ocultistii le stiu pe toate dar tot in stilul academicilor. Adica mintea plina cu idei si concepte. Numai ca ideile ocultistilor sint chiar improbabile, imposibil de experimentat in viata reala. Si unii si altii sint orbiti de idei dar unii au carte iar ceilalti mai multa imaginatie.

Mario a scris:
-------------------------------------------------------
> Foarte adevarat, academicianul este unul care
> esueaza in taoism(aproape prin definitie)... pt ca
> mintea plina nu poate sa cunoasca vidul - asta
> este aproape tautologic -
> Sa-mi fie iertat, insa dupa mine, marele pericol
> sunt de fapt cei din esalonul doi... adica
> "subacademicieni" - si acestia au impresia ca le
> stiu pe toate, insa in plus, au si pretentia de a
> fi practici, desi nu sunt ... Aceasta categorie o
> intalnesti pretutindeni, aproape se confunda cu
> cealalta extrema ( "ocultismul" ) ... pt. ca toti
> au pretentia de a fi "practici" dar daca incerci
> sa vezi si unde duce "practica" lor, te ia durerea
> de cap... smiling smiley
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri