Bun venit! Intra Inregistreaza-te

cautare avansata

Hex 9, 36

Cursuri de taoism pentru incepatori

Hex 9, 36
24 iulie, 2020 11:45
Am pus o intrebare oracolului despre viitorul meu job. Am folosit metoda betisoarelor. M-am decis sa fac o calificare profesionala ca asistent stomatolog. Deci vor urma 3 ani de zile de invatat si practica, adica voi fi un invatacel.

Intrebarea mea: Voi avea succes in noul meu job ca asistent stomatolog ?

Oracolul mi-a raspuns cu Hexagrama 9 cu modificari pe linia 2,5 si 6, care s-a transformat in Hexagrama 36.

Iata ce spun hexagramele sau ce am inteles eu din ele.
Prima, hexagrama 9, linia 2 :
Quote
[b]One would like to press forward, but before going farther one sees from the example of others like oneself that this way is blocked. In such a case, if the effort to push forward is not in harmony with the time,[/b] a reasonable and resolute man will not expose himself to a personal rebuff, but will retreat with others of like mind

Din start inteleg din linia asta ca calea spre succesul e blocata. Mai degraba mi se recomanda sa fiu precaut si sa nu fortez lucrurile, sa raman la un nivel inferior.

Oare linia asta vrea sa mai spuna si ca nu e momentul pentru calificare ?


Mi se pare interesant ca spune: one sees from the example of others like oneself that this way is blocked , cum adica din exemplul celorlalti ? Adica putem deduce din insuccesul celorlalti ca nu e momentul potrivit pentru a actiona mai departe ?

Linia 5:
Quote
Loyalty leads to firm ties because it means that each partner complements the other. In the weaker person loyalty consists in devotion, in the stronger it consists in trustworthiness. This relation of mutual reinforcement leads to a true wealth that is all the more apparent because it is not selfishly hoarded but is shared with friends. Pleasure shared is pleasure doubled.

Cateva sfaturi. In jobul pe care l-am ales am aflat ca e important sa ai spirit de echipa, sa fii de incredere, constiintios. Probabil oracolul accentueaza in acest sens spiritul de echipa, colaborarea, nu e medic-asistent o colaboarare stransa ? Nu e spune ca asistentul e mana dreapta a medicului ? Interesant.



Linia 6:
Quote
Success is at hand. The wind has driven up the rain. A fixed standpoint has been reach. This has come about through the cumulation of small effects produced by reverence for a superior character. But a success thus secured bit by bit calls for great caution. It would be a dangerous illusion for anyone to think he could presume upon it. The female principle, the weak element that has won the victory, should never persist in vaunting it—that would lead to danger. The dark power in the moon is strongest when the moon is almost full. When it is full and directly opposite the sun, its waning is inevitable. Under such circumstances one must be content with what has been achieved. To advance any further, before the appropriate time has come, would lead to misfortune.

Mi se pare foarte interesant ca oracolul mi-a raspuns extrem de clar, cel mai bine se vede in linia de mai sus, 6, e vorba chiar de succesul despre care eu am intrebat!

Din pacate se pare ca succesul il voi scapa printre degete. E cat pe ce sa-l prind, sa ma bucur de el, dar nu va fi asa, mai e nevoie de ceva, sau pur si simplu nu e momentul potrivit.
Cred ca linia 6 vrea sa spuna ca s-a atins punctul maximus si de aici urmeaza descresterea.
Am si un avertisment: multumeste-te cu ce ai acumulat, nu forta, asteapta.. fii calm. Poate succesul va veni mai tarziu, cine stie.

Dar oare la ce m-am gandit eu cand am intrebat daca voi avea succes ? Cand am intrebat de succes m-am gandit la faptul ca, nu voi avea probleme in practicarea jobului, adica e un job nou pentru mine si frica de esec e prezenta. Dar si speranta de succes, in sensul ca as dori sa fiu bun, laudat, si sa ma descurc fara prea mari probleme. Succesul se refera la opusul esecului. Oare ma voi descurca ? Oare cum va fi ?
Din judecata inteleg ca voi avea probleme in jobul pe care l-am ales. Nu va fi usor, dar nici nu va fi un esec, atata timp cat ma voi stradui sa urmezi avertismentele si sfaturile date.
Probabil ca va fi greu, poate chiar mai greu decat ma astept eu sa fie, dar va fi bine pana la urma. Bineinteles ca in postura in care ma aflu de invatatel, adica urmeaza 3 ani de zile in care voi merge la scoala si voi munci in acelasi timp, adica nu sint deja angajat, ca sa zic asa, deci si asta aduce o greutate, greutatea incepatorului, a noului job.


Sfatul condensat:
Quote
The rain comes, there is rest.
This is due to the lasting effect of character.
Perseverance brings the woman into danger.
The moon is nearly full.
If the superior man persists,
Misfortune comes.


Si acum judecata :
Quote
This hexagram means the force of the small—the power of the shadowy—that restrains, tames, impedes. A weak line in the fourth place, that of the minister, holds the five strong lines in check. In the Image it is the wind blowing across the sky. The wind restrains the clouds, the rising breath of the Creative, and makes them grow dense, but as yet is not strong enough to turn them to rain. The hexagram presents a configuration of circumstances in which a strong element is temporarily held in leash by a weak element. It is only through gentleness that this can have a successful outcome.

Din nou, dificil. Un element puternic care e tinut de catre un element slab. Ceva care se poate traduce ca un fenomen neinteles, ilogic.

Hex 36:
In primul rand, mie mi se pare ca Hex 36 e completarea fara doar si poate a Hex 9.

Judecata spune :
Quote
One must not unresistingly let himself be swept along by unfavorable circumstances, nor permit his steadfastness to be shaken. He can avoid this by maintaining his inner light, while remaining outwardly yielding and tractable. With this attitude he can overcome even the greatest adversities.

In some situations indeed a man must hide his light, in order to make his will prevail inspite of difficulties in his immediate environment. Perseverance must dwell in inmost consciousness and should not be discernible from without. Only thus is a man able to maintain his will in the face of difficulties.

The Image


[/quote]

Da, ma asteapta vremuri grele, iar sfatul este sa raman calm si flexibil ca sa pot trece peste ele. Nu stiu ce vrea sa spune cu lumina pe care trebuie sa o ascund in asemenea situatii ? Despre ce lumina e vb ?
Re: Hex 9, 36
10 august, 2020 09:19
Sorin a scris:
-------------------------------------------------------
> Am pus o intrebare oracolului despre viitorul meu
> job. Am folosit metoda betisoarelor. M-am decis sa
> fac o calificare profesionala ca asistent
> stomatolog. Deci vor urma 3 ani de zile de invatat
> si practica, adica voi fi un invatacel.
>
> Intrebarea mea: Voi avea succes in noul meu job ca
> asistent stomatolog ?
>
> Oracolul mi-a raspuns cu Hexagrama 9 cu modificari
> pe linia 2,5 si 6, care s-a transformat in
> Hexagrama 36.
>
> Iata ce spun hexagramele sau ce am inteles eu din
> ele.
> Prima, hexagrama 9, linia 2 :
Quote
[b]One would
> like to press forward, but before going farther
> one sees from the example of others like oneself
> that this way is blocked. In such a case, if the
> effort to push forward is not in harmony with the
> time,[/b] a reasonable and resolute man will not
> expose himself to a personal rebuff, but will
> retreat with others of like mind

>
>
>
> Din start inteleg din linia asta ca calea spre
> succesul e blocata. Mai degraba mi se recomanda sa
> fiu precaut si sa nu fortez lucrurile, sa raman la
> un nivel inferior.
>
> Oare linia asta vrea sa mai spuna si ca nu e
> momentul pentru calificare ?
>
>
> Mi se pare interesant ca spune: one sees from
> the example of others like oneself that this way
> is blocked
, cum adica din exemplul celorlalti
> ? Adica putem deduce din insuccesul celorlalti ca
> nu e momentul potrivit pentru a actiona mai
> departe ?
>
> Linia 5:
Quote
Loyalty leads to firm ties
> because it means that each partner complements the
> other. In the weaker person loyalty consists in
> devotion, in the stronger it consists in
> trustworthiness. This relation of mutual
> reinforcement leads to a true wealth that is all
> the more apparent because it is not selfishly
> hoarded but is shared with friends. Pleasure
> shared is pleasure doubled.

>
>
>
> Cateva sfaturi. In jobul pe care l-am ales am
> aflat ca e important sa ai spirit de echipa, sa
> fii de incredere, constiintios. Probabil oracolul
> accentueaza in acest sens spiritul de echipa,
> colaborarea, nu e medic-asistent o colaboarare
> stransa ? Nu e spune ca asistentul e mana dreapta
> a medicului ? Interesant.
>
>
>
> Linia 6:
Quote
Success is at hand. The wind has
> driven up the rain. A fixed standpoint has been
> reach. This has come about through the cumulation
> of small effects produced by reverence for a
> superior character. But a success thus secured bit
> by bit calls for great caution. It would be a
> dangerous illusion for anyone to think he could
> presume upon it. The female principle, the weak
> element that has won the victory, should never
> persist in vaunting it—that would lead to
> danger. The dark power in the moon is strongest
> when the moon is almost full. When it is full and
> directly opposite the sun, its waning is
> inevitable. Under such circumstances one must be
> content with what has been achieved. To advance
> any further, before the appropriate time has come,
> would lead to misfortune.

>
>
>
> Mi se pare foarte interesant ca oracolul mi-a
> raspuns extrem de clar, cel mai bine se vede in
> linia de mai sus, 6, e vorba chiar de succesul
> despre care eu am intrebat!
>
> Din pacate se pare ca succesul il voi scapa
> printre degete. E cat pe ce sa-l prind, sa ma
> bucur de el, dar nu va fi asa, mai e nevoie de
> ceva, sau pur si simplu nu e momentul potrivit.
> Cred ca linia 6 vrea sa spuna ca s-a atins punctul
> maximus si de aici urmeaza descresterea.
> Am si un avertisment: multumeste-te cu ce ai
> acumulat, nu forta, asteapta.. fii calm. Poate
> succesul va veni mai tarziu, cine stie.
>
> Dar oare la ce m-am gandit eu cand am intrebat
> daca voi avea succes ? Cand am intrebat de succes
> m-am gandit la faptul ca, nu voi avea probleme in
> practicarea jobului, adica e un job nou pentru
> mine si frica de esec e prezenta. Dar si speranta
> de succes, in sensul ca as dori sa fiu bun,
> laudat, si sa ma descurc fara prea mari probleme.
> Succesul se refera la opusul esecului. Oare ma voi
> descurca ? Oare cum va fi ?
> Din judecata inteleg ca voi avea probleme in jobul
> pe care l-am ales. Nu va fi usor, dar nici nu va
> fi un esec, atata timp cat ma voi stradui sa
> urmezi avertismentele si sfaturile date.
> Probabil ca va fi greu, poate chiar mai greu decat
> ma astept eu sa fie, dar va fi bine pana la urma.
> Bineinteles ca in postura in care ma aflu de
> invatatel, adica urmeaza 3 ani de zile in care voi
> merge la scoala si voi munci in acelasi timp,
> adica nu sint deja angajat, ca sa zic asa, deci si
> asta aduce o greutate, greutatea incepatorului, a
> noului job.
>
>
> Sfatul condensat:
Quote
The rain comes, there is
> rest.
> This is due to the lasting effect of character.
> Perseverance brings the woman into danger.
> The moon is nearly full.
> If the superior man persists,
> Misfortune comes.

>
>
>
> Si acum judecata :
Quote
This hexagram means the
> force of the small—the power of the
> shadowy—that restrains, tames, impedes. A weak
> line in the fourth place, that of the minister,
> holds the five strong lines in check. In the Image
> it is the wind blowing across the sky. The wind
> restrains the clouds, the rising breath of the
> Creative, and makes them grow dense, but as yet is
> not strong enough to turn them to rain. The
> hexagram presents a configuration of circumstances
> in which a strong element is temporarily held in
> leash by a weak element. It is only through
> gentleness that this can have a successful
> outcome.

>
>
>
> Din nou, dificil. Un element puternic care e tinut
> de catre un element slab. Ceva care se poate
> traduce ca un fenomen neinteles, ilogic.
>
> Hex 36:
> In primul rand, mie mi se pare ca Hex 36 e
> completarea fara doar si poate a Hex 9.
>
> Judecata spune :
>
Quote
One must not unresistingly let himself be
> swept along by unfavorable circumstances, nor
> permit his steadfastness to be shaken. He can
> avoid this by maintaining his inner light, while
> remaining outwardly yielding and tractable. With
> this attitude he can overcome even the greatest
> adversities.
>
> In some situations indeed a man must hide his
> light, in order to make his will prevail inspite
> of difficulties in his immediate environment.
> Perseverance must dwell in inmost consciousness
> and should not be discernible from without. Only
> thus is a man able to maintain his will in the
> face of difficulties.
>
> The Image

>
>
>
> [/quote]
>
> Da, ma asteapta vremuri grele, iar sfatul este sa
> raman calm si flexibil ca sa pot trece peste ele.
> Nu stiu ce vrea sa spune cu lumina pe care trebuie
> sa o ascund in asemenea situatii ? Despre ce
> lumina e vb ?

Mie nu mi se par foarte clare situatia si raspunsul. Primele 2 trasaturi vorbesc despre o actiune in comun cu altul sau altii in timp ce ultima vorbeste despre un succes partial cu care trebuie sa te multumesti. Daca vrei prea mult, cum ecazul cu luna care vrea sa fie ca si soarele, urmeaza catastrofa. Poate ca ceea ce cistigi este ca intri in rindul lumii, cum se zice?
In fine, hexagrama ultima nu e deloc buna. E vorba de o dificultate - nu stim care - de care trebuie sa fii constient. Era un comentariu acolo cum ca omul nobil trebuie sa-si ascunda lumina adica sa faca pe prostul, sa nu se arate foarte critic fata de ceilalti etc.
Poate ca trebuie sa mai intrebi o data sau sa-ti lamuresti contextul.
Re: Hex 9, 36
13 august, 2020 11:03
Am gasit raspunsul. Este vorba despre un mediu toxic unde m-as putea dezvolta. Am decis sa aleg altceva. De asemenea seful de acolo a fost foarte neprietenos. Am simtit ca nu e locul meu acolo, in plus asta mi-a confirmat si oracolul. Am folosit metoda cu betisoare.
Re: Hex 9, 36
15 august, 2020 03:00
Am pus aceeasi intrebare, dar de data asta cu referire la alt job, in IT.

Voi avea succes in noul meu job ca IT ?

Am primit raspunsul HEX 57, cu modificari pe linia 2 si 5 care s-a transformat in hex 52.

In Hex 57 linia 2 scrie : versiunea Richard Wilhelm

Quote
At times one has to deal with hidden enemies, intangible influences that slink into dark corners and from this hiding affect people by suggestion. In instances like this, it is necessary to trace these things back to the most secret recesses, in order to determine the nature of the influences to be dealt with. This is the task of the priests; removing the influences is the task of the magicians. The very anonymity of such plotting requires an especially vigorous and indefatigable effort, but this is well worth while. For when such elusive influences are brought into the light and branded, they lose their power over people.

Mi se cere sa ma ocup de inamicii invisibili. Totusi spune ca asta nu ar fi treaba mea ci ale preotilor si magicienilor.

Linia 5:

Quote
In the situation described in Ku, WORK ON WHAT HAS BEEN SPOILED (18), an entirely new point of departure must be set up, whereas here it is only a question of reforms. The beginning has not been good, but the moment has been reached when a new direction can be taken. Change and improvement are called for. Such steps must be undertaken with steadfastness, that is, with a firm and correct attitude of mind; then they will succeed, and remorse will disappear. But it must be remembered that such improvements require careful consideration. Before a change is made, it must be pondered over again and again. After the change is made, it is necessary to note carefully for some time after how the improvements bear the test of actuality. Such careful work is accompanied by good fortune.

Linia 5 ma pune serios in garda si imi ofera cateva sfaturi. Inteleg ca linia 5 imi reprezinta imagina reformei. Este nevoie de schimbari si imbunatatiri. DAR acestea trebuie abordate cu mare grija si cu o atitudinea corecta. De exemplu inainte sa fac o schimbare trebuie sa o cantaresc de multe ori si sa meditez la ea. Apoi sa notez sau sa fiu constient de schimbare in sensul daca se potriveste momentului ?

Trebuie sa recunosc ca toate astea nu sint deloc o treaba usoara.

Judecata :

[quote="Penetration produces gradual and inconspicuous effects. It should be effected not by an act of violation but by influence that never lapses. Results of this kind are less striking to the eye than those won by surprise attack, but they are more enduring and more complete. If one would produce such effects, one must have a clearly defined goal, for only when the penetrating influence works always in the same direction can the object be attained. Small strength can achieve its purpose only by subordinating itself to an eminent man who is capable of creating order.
[/quote]

Mi se cere sa am un tel clar si sa lucrez numai la el, adica numai intr-o directie, asa ca si penetrarea.


Legge mai spune in judecata : [quote="Sun intimates that (under the conditions which it denotes) there will be some little attainment and progress. There will be advantage in movement

p. 190

onward in whatever direction. It will be advantageous (also) to see the great man."]

[/quote]

Aici in versiunea Legge mi se recomanda sa vad un om mare. Interesant, mai sus Wilhelm scrie sa te supui unui om mare.

Hexagrama 52:

Judecata

Quote
True quiet means keeping still when the time has come to keep still, and going forward when the time has come to go forward. In this way rest and movement are in agreement with the demands of the time, and thus there is light in life.

The hexagram signifies the end and the beginning of all movement. The back is named because in the back are located all the nerve fibers that mediate movement. If the movement of these spinal nerves is brought to a standstill, the ego, with its restlessness, disappears as it were. When a man has thus become calm, he may turn to the outside world. He no longer sees in it the struggle and tumult of individual beings, and therefore he has that true peace of mind which is needed for understanding the great laws of the universe and for acting in harmony with them. Whoever acts from these deep levels makes no mistakes.


Mai spune pe scurt:
Quote
KEEPING STILL. Keeping his back still
So that he no longer feels his body.
He goes into his courtyard
And does not see his people.
No blame.


In toate liniile predomina cuvantul cuvantul Keeping still... toes, back, calves.

Ok in ultima hexagrama mi se recomanda sa stau still, adica sa nu intreprind nimic, retragere.

Oricum in hex52 situatia pare sa fie cat de cat ok, daca urmez sfaturile de acolo, totusi 57 spune sa stau pe loc, sa nu inaintez, sa bat in retragere.

Daca e asa, atunci este o situatie dificila fiindca contextul ma forteaza sa inaintez, alta sansa nu exista pt mine. Si atunci, cum ar trebui abordata o asemenea situatie dificila ?
Re: Hex 9, 36
15 august, 2020 03:38
Cele doua trasaturi din 57 vorbesc despre confuzie, adica de modul gresit in care consulti oracolul. Vazi cursul nostru complet care explica cum se procedeaza.
Trasatura a doua vorbeste despre ajutorul pe care il primesti ca sa inveti cum se face. - poate fi de la curs, de la mine sau chiar de la oracol.
A doua hex iti cere sa-ti golesti mintea de toate gindurile amestecate inainte de consultare. Este tot ce trebuie sa faci.
Re: Hex 9, 36
28 octombrie, 2020 01:28
admin a scris:
-------------------------------------------------------
> Cele doua trasaturi din 57 vorbesc despre
> confuzie, adica de modul gresit in care consulti
> oracolul. Vazi cursul nostru complet care explica
> cum se procedeaza.
> Trasatura a doua vorbeste despre ajutorul pe care
> il primesti ca sa inveti cum se face. - poate fi
> de la curs, de la mine sau chiar de la oracol.
> A doua hex iti cere sa-ti golesti mintea de toate
> gindurile amestecate inainte de consultare. Este
> tot ce trebuie sa faci.

Voi incerca din nou. Multumesc pentru clarificare.
Re: Hex 9, 36
21 noiembrie, 2020 03:07
admin a scris:
-------------------------------------------------------
> Cele doua trasaturi din 57 vorbesc despre
> confuzie, adica de modul gresit in care consulti
> oracolul. Vazi cursul nostru complet care explica
> cum se procedeaza.
> Trasatura a doua vorbeste despre ajutorul pe care
> il primesti ca sa inveti cum se face. - poate fi
> de la curs, de la mine sau chiar de la oracol.
> A doua hex iti cere sa-ti golesti mintea de toate
> gindurile amestecate inainte de consultare. Este
> tot ce trebuie sa faci.

Cum se face practic golirea mintii inaintea consultarii oracolului ? Aveti un sfat pentru mine ? Nu am gasit un raspuns direct in cursuri la aceasta intrebare.
Re: Hex 9, 36
27 noiembrie, 2020 10:48
Sorin a scris:
-------------------------------------------------------
> admin a scris:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Cele doua trasaturi din 57 vorbesc despre
> > confuzie, adica de modul gresit in care
> consulti
> > oracolul. Vazi cursul nostru complet care
> explica
> > cum se procedeaza.
> > Trasatura a doua vorbeste despre ajutorul pe
> care
> > il primesti ca sa inveti cum se face. - poate
> fi
> > de la curs, de la mine sau chiar de la oracol.
> > A doua hex iti cere sa-ti golesti mintea de
> toate
> > gindurile amestecate inainte de consultare.
> Este
> > tot ce trebuie sa faci.
>
> Cum se face practic golirea mintii inaintea
> consultarii oracolului ? Aveti un sfat pentru mine
> ? Nu am gasit un raspuns direct in cursuri la
> aceasta intrebare.

Tii intrebarea in minte. Alungi orice gind nascut de dorinta sau teama. Astfel, raspunsul se va adresa exact intrebarii si nu celorlalte ginduri care insotesc intrebarea. De pilda, daca intrebi: Voi avea succes in noua meserie? Trebuie sa fii atent sa nu ai deja in minte raspunsul dorit: Da. Sau alte intrebari sau nelamuriri cum ar fi: Dar oare mi se potriveste noua meserie?
E nevoie de ceva exercitiu ca sa ajungi la performanta de a te concentra numai pe intrebare.
Re: Hex 9, 36
28 octombrie, 2020 01:29
Legat de cursuri. Le am pe toate.
Re: Hex 43, 31
28 noiembrie, 2020 02:25
Am intrebat din nou Oracolul, insa de data asta am pus o alta intrebare. Am intrebat parerea oracolului legat de decizia pe care am luat-o. Am intrebat: A fost o decizie inteleapta sa aleg un cursul de IT ?

Oracolul mi-a raspuns cu hexagrama 43 cu doua modificari pe liniile 1 si 2, care se transforma in hex 31. Din pacare nu mai functioneaza site-ul unde era tabela de hexagrame in limba romana, asa ca am luat din engleza.

Prima trasatura de la 43 spune:

The first NINE, undivided, shows its subject in (the pride of) strength advancing with his toes. He goes forward, but will not succeed. There will be ground for blame.

Merge mandru inainte insa nu va fi succes.

Iar a doua trasatura:

The second NINE, undivided, shows its subject full of apprehension and appealing (for sympathy and help). Late at night hostile measures may be (taken against him), but he need not be anxious about them.

A doua un subiect plin de retinere si care cere ajutor, apeleaza la simpatie, adica cum am spune noi, pe ochi frumosi ?

Din prima hexagrama lucrurile nu par ok. Dar nu inteleg sa ancorez acest raspuns la situatia mea. Nu inteleg ce vrea sa-mi trasmita oracolul. Sper ca asta nu e din cauza ca nu am pus corect intrebarea sau, din nou, ceva nu a mers bine.

Din prima hexagrama eu inteleg asa: un subiect care e mandru de el insusi, avanseaza, adica lucreaza la proiectul lui, insa nu va avea succes. Si probabil de asta va cauta simpatie si ajutor in jurul lui.

A doua hex: 31 spune asa:

Hsien indicates that, (on the fulfilment of the conditions implied in it), there will be free course and success. Its advantageousness will depend on the being firm and correct, (as) in marrying a young lady. There will be good fortune.

In acest caz nu stiu ce reprezinta simbolul casatoriei. Spune ca va fi succes daca se vor indeplini condiitile anumite si voi fi ferm si corect. Care sa fie conditiile, asta este o intrebare dificila.



Editat de 1 ori. Ultima editare la 30/11/2020 10:53 by admin.
Re: Hex 43, 31
29 noiembrie, 2020 06:43
Ce intelegi prin "decizie inteleapta"?



Editat de 1 ori. Ultima editare la 30/11/2020 10:55 by admin.
Re: Hex 43, 31
29 noiembrie, 2020 08:51
admin a scris:
-------------------------------------------------------
> Ce intelegi prin "decizie inteleapta"?


La inceput, cand am inceput cursul de IT, eram multumit si nu mi-am imaginat ca ar putea exista si o alta alegere. Dar intr-o zi mi-a venit in minte o idee: nu ar trebui sa privesc aceasta alegere ca pe ceva absolut, ca si cum nu ar mai fi existat nimic inafara de asta. Ma gandeam ca poate mai exista in viata si alte posibilitati. Si m-am intrebat, oare am facut alegerea cea buna ? Oare din toate pe care as fi putut sa le aleg, am ales-o pe cea mai buna ?
Deci prin "decizie inteleapta" inteleg o decizie care se potriveste pentru mine, am facut alegerea corecta ? De ce am folosit cuvantul inteleapta ? Fiindca decizie inteleapta imi transmite un sens mai profund decat corecta, buna. Poate am ales cuvantul intelept si din alte motive, care se asociaza cu cuvintele, filozofie, oracol, intelepciune, intelept, cuvinte intelepte, sfaturi intelepte, etc.



Editat de 1 ori. Ultima editare la 30/11/2020 10:56 by admin.
Re: Hex 43, 31
30 noiembrie, 2020 11:07
Sorin a scris:
-------------------------------------------------------
> admin a scris:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Ce intelegi prin "decizie inteleapta"?
>
>
> La inceput, cand am inceput cursul de IT, eram
> multumit si nu mi-am imaginat ca ar putea exista
> si o alta alegere. Dar intr-o zi mi-a venit in
> minte o idee: nu ar trebui sa privesc aceasta
> alegere ca pe ceva absolut, ca si cum nu ar mai fi
> existat nimic inafara de asta. Ma gandeam ca poate
> mai exista in viata si alte posibilitati. Si m-am
> intrebat, oare am facut alegerea cea buna ? Oare
> din toate pe care as fi putut sa le aleg, am
> ales-o pe cea mai buna ?
> Deci prin "decizie inteleapta" inteleg o decizie
> care se potriveste pentru mine, am facut alegerea
> corecta ? De ce am folosit cuvantul inteleapta ?
> Fiindca decizie inteleapta imi transmite un sens
> mai profund decat corecta, buna. Poate am ales
> cuvantul intelept si din alte motive, care se
> asociaza cu cuvintele, filozofie, oracol,
> intelepciune, intelept, cuvinte intelepte, sfaturi
> intelepte, etc.

Cred ca intelept este, in conditia ta, sa nu fortezi (trasatura 1) pentru ca esti in situatia de a fi ajutat (nu te poti baza numai pe tine - trasatura 2). Concluzia este: trebuie sa fii ferm si corect ca si cum ai cere in casatorie o femeie. Casatoria este un pas important in viata deci necesita multa seriozitatea si calcul.
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri