Bun venit! Intra Inregistreaza-te

cautare avansata

Re: despre cursuri

Cursuri de taoism pentru incepatori

Anonymous User
despre cursuri
09 octombrie, 2008 07:17
Ma intereseaza cursurile dar nu mi-e clar cum se petrece intreg procesul. Pe Internet? cursuri prin email ca cele prin corespondenta? Mai vreau sa stiu daca oferta de reducere este valabila pina pe data de 20. As vrea sa incept ibtr- perioada mai linistita pentru mine.
Anonim
Re: despre cursuri
10 octombrie, 2008 04:10
Da sint cursuri prin corespondenta numai ca au mai multe avantaje sau facilitati decit cele prin scrisori, clasice. Unul din avantaje este ca poti comunica aproape in timp real cu instructorul. Apoi, ai acces la sectiunile private ale acestui forum, unde poti lamuri si mai bine problemele atinse. Nu in ultimul rind cursurile sint actualizate si adaugite iar tu ai acces gratuit la aceste modificari.

Poti sa te inscrii acum si sa incepi cind vrei. Nu cred ca oferta de reducere (discount) va dura mai mult decit data propusa.

stormy a scris:
-------------------------------------------------------
> Ma intereseaza cursurile dar nu mi-e clar cum se
> petrece intreg procesul. Pe Internet? cursuri prin
> email ca cele prin corespondenta? Mai vreau sa
> stiu daca oferta de reducere este valabila pina pe
> data de 20. As vrea sa incept ibtr- perioada mai
> linistita pentru mine.



Editat de 1 ori. Ultima editare la 10/10/2008 12:09 by JY.
Re: despre cursuri
10 octombrie, 2008 12:13
Ma intereseaza mai ales aspectele practice daca sint si ele discutate in cursuri. Teoria ca teoria dar practica... Am citit multe despre taoismul pe care il promovati si voi si cred ca m-ar interesa ce aduce el nou in viata mea si nu numai deliciul intelectual. Nu stiu daca m-am facut bine inteleasa.


JY a scris:
-------------------------------------------------------
> Da sint cursuri prin corespondenta numai ca au mai
> multe avantaje sau facilitati decit cele prin
> scrisori, clasice. Unul din avantaje este ca poti
> comunica aproape in timp real cu instructorul.
> Apoi, ai acces la sectiunile private ale acestui
> forum, unde poti lamuri si mai bine problemele
> atinse. Nu in ultimul rind cursurile sint
> actualizate si adaugite iar tu ai acces gratuit la
> aceste modificari.
>
> Poti sa te inscrii acum si sa incepi cind vrei. Nu
> cred ca oferta de reducere (discount) va dura mai
> mult decit data propusa.
>
> stormy a scris:
> --------------------------------------------------
> -----
> > Ma intereseaza cursurile dar nu mi-e clar cum
> se
> > petrece intreg procesul. Pe Internet? cursuri
> prin
> > email ca cele prin corespondenta? Mai vreau sa
> > stiu daca oferta de reducere este valabila pina
> pe
> > data de 20. As vrea sa incept ibtr- perioada
> mai
> > linistita pentru mine.
Anonim
Re: despre cursuri
11 octombrie, 2008 11:21
Poti afla despre cum sa folosesti practic I Ching ca oracol, lucru care este evident practic. Poti invata arta meditatiei vidului in care ti se reveleaza lucruri pe care sigur nu le-ai stiut din lecturile obisnuite. Meditatia vidului poate sa-ti schimbe radical viata. Apropo de I Ching oracol, avem o sectiune in acest forum, care este invizibila pentru membri simpli, dedicata intrebarilor si actualizarilor versiunii in limba romana. Trebuie sa stii ca nu exista nimic asemanator pe Internet. Ai deja sugestii de interpretare si acces la noile traduceri in limba romana sincronizate cu evenimentele reale.
Anonymous User
Re: despre cursuri
11 octombrie, 2008 11:31
Despre I Ching stiu ca este cea mai veche carte de filozofie de la chinezi dar cum este oracol nu mi-e foarte clar, La greci un oracol este un loc in care o proteasa a lui Apollo intra in legatura cu zeul si intermediaza dialogul cu muritorul de rind. Vine omul acolo face cele cuvenite si oune intrebarea care il framinta. I se raspunde sau nu. O fiinta vie in carne si oase , este oracolul. O carte poate fi un oracol? Ce fel de oracol?
Anonim
Re: despre I Ching
13 octombrie, 2008 01:09
I-ching este o carte sacra a carei aparitii se pierde in negura preistoriei chineze. Traditia spune ca ar fi fost compusa de insusi Fu Hsi care este stramosul mitic al civilizatiei chineze. Consultarea ei se face cu ajutorul unor betisoare de coada soricelului care, dupa opinia expertilor chinezi, au calitati spirituale. Deci relatia cartii nu este cu un om in carne si oase ci cu entitati spirituale. Sigur ca aceste idei ne scapa azi, in lumea computerelor si tehnologiei materiale. Totusi, sa nu uitam ca multe experiente psihice denota existenta unor realitati care nu pot fi "palpate" cu instrumente stiintifice.


stormy a scris:
-------------------------------------------------------
> Despre I Ching stiu ca este cea mai veche carte de
> filozofie de la chinezi dar cum este oracol nu
> mi-e foarte clar, La greci un oracol este un loc
> in care o proteasa a lui Apollo intra in legatura
> cu zeul si intermediaza dialogul cu muritorul de
> rind. Vine omul acolo face cele cuvenite si oune
> intrebarea care il framinta. I se raspunde sau nu.
> O fiinta vie in carne si oase , este oracolul. O
> carte poate fi un oracol? Ce fel de oracol?
Re: despre I Ching
03 mai, 2015 02:46
M-ar tenta cursul despre I Ching de aici si as vrea sa stiu daca pretul si informatiile despre inscriere sunt actuale:
http://www.taoismonline.org/curs_iching.html
Re: despre I Ching
03 mai, 2015 03:38
anna_irina a scris:
-------------------------------------------------------
> M-ar tenta cursul despre I Ching de aici si as
> vrea sa stiu daca pretul si informatiile despre
> inscriere sunt actuale:
> http://www.taoismonline.org/curs_iching.html

V-am raspuns deja la cealalta postare.
Anonymous User
Re: despre cursuri
14 octombrie, 2008 10:42
Exista o traducere in romaneste?
Anonim
Re: despre cursuri
17 octombrie, 2008 05:00
Da, exista chiar versiunea lui Wilhelm, cea mai cunoscuta si raspindita. Pe site nu avem nicio versiune dar exisata una dupa Legge (cea mai adecvata) publicata pe acest forum la sectiunea I Ching (numai pentru cursanti). Aceasta versiune este continuu modificata in functie de datele noi pe care le obtinem zi de zi prin folosirea oracolului. Dupa cit stiu eu o asemenea actiune nu s-a mai intreprins undeva.
Regretam dar numai utilizatorii inregistrati pot posta in acest forum.

Click aici ca sa intri